Ładowarki do akumulatorów łodzi
Na co zwrócić uwagę przy ładowarkach na łodzi. Czy są różne ładowarki? Jak długo ładuje ładowarka, aż bateria będzie pełna? Na co muszę zwrócić uwagę podczas użytkowania?
Czas ładowania baterii
Szybkość ładowania zależy od wielu czynników, dlatego nie można podać jednej uniwersalnej odpowiedzi dla wszystkich baterii. Najważniejsze czynniki to pojemność baterii, maksymalna moc ładowania ładowarki, używana metoda ładowania i rodzaj baterii.
Ważne jest, aby ładowarka dobrze pasowała do baterii. Większości baterii nie można ładować dowolnie szybko, zwłaszcza akumulatory ołowiowe nie nadają się do szybkiego ładowania. Ogólnie rzecz biorąc, wolniejsze ładowanie jest bardziej korzystne dla baterii. Baterie litowo-jonowe tolerują wyższe prądy i mogą być częściowo naładowane w mniej niż 2 godziny.
Zalecamy zawsze używać ładowarki producenta.
W przypadku ładowarek innych firm mogą wystąpić problemy z komunikacją lub zbyt dużym rozładowaniem.
Obliczanie czasu ładowania
Jak widać, konkretne określenie jest trudne. Przybliżoną wartość orientacyjną uzyskasz, dzieląc pojemność baterii przez moc ładowania. Ponieważ jednak ładowarka nie może ładować z pełną mocą przez cały czas ładowania, praktyczny czas ładowania jest dłuższy. Aby nie uszkodzić baterii, ładowarki pracują na początku i na końcu ładowania z niższym napięciem lub niższym prądem ładowania.
Jest to szczególnie ważne przy ładowaniu baterii litowo-jonowych. Dlatego wielu producentów podaje czas ładowania do 80%, ponieważ pozostałe 20% ładuje się znacznie wolniej. To zjawisko można również dobrze zaobserwować na własnym smartfonie: od około 90% poziomu naładowania bateria ładuje się bardzo wolno. Mimo to podajemy konkretny czas ładowania, ponieważ uwzględniamy dodatkowy czynnik, który uwzględnia opóźnienie ładowania.
Rodzaje ładowarek
Ładowarki różnią się metodami ładowania, zakresem napięcia i mocą ładowania. Teoretycznie wszystkie różne metody ładowania spełniają ten sam cel i mogą być używane do wszystkich rodzajów baterii.
Ponieważ mają one różne właściwości, nie wszystkie metody ładowania są idealnie odpowiednie dla wszystkich rodzajów baterii. Szczególne ryzyko stanowi zbyt wysoka moc ładowania i następujący po niej silny wzrost temperatury baterii.
żywotność baterii
Różnice między akumulatorami ołowiowymi a litowo-jonowymi dotyczą również ich napięć ładowania. Przy stałym używaniu ładowarki o niekorzystnych właściwościach dla akumulatora, jego żywotność będzie krótka.
Dlatego zalecamy używanie tylko kompatybilnych ładowarek do systemu akumulatorów. Dzięki temu akumulator będzie służył długo, a Ty będziesz mógł bez obaw cieszyć się weekendem i przyjemnym dniem na wodzie.
Jak prawidłowo ładować baterię?
Podczas ładowania baterii można popełnić wiele błędów. Jeśli przy zakupie baterii zwrócisz uwagę na kompatybilną ładowarkę, to już unikniesz większości błędów. Zawsze proponujemy kompatybilną ładowarkę. Szczególnie zwracamy uwagę na prądy ładowania.
Ważne jest, aby po użyciu, zwłaszcza przy głębokim rozładowaniu, szybko naładować baterie. Zwłaszcza akumulatory ołowiowe tracą na żywotności, jeśli są długo przechowywane w stanie głębokiego rozładowania. Również akumulatory litowe nie lubią trwałego rozładowania poniżej 20%.
Ładowanie baterii litowych
Również akumulatory litowo-jonowe nie tolerują trwałego głębokiego rozładowania. Ponieważ komórki mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Dlatego większość akumulatorów litowo-jonowych jest chroniona przed głębokim rozładowaniem przez BMS, dzięki czemu zawsze pozostaje trochę energii w akumulatorze i jesteś po bezpiecznej stronie.
Również tutaj należy ponownie stosunkowo szybko naładować akumulator. Baterie nie powinny być w stanie głębokiego rozładowania (poniżej 90%) przez kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy, ponieważ może to prowadzić do utraty pojemności.
Jeśli napięcie jednej komórki spadnie poniżej 1,5 V, akumulator nie powinien być już używany, ponieważ prawdopodobnie już utworzyły się mostki miedziane, które mogą spowodować zwarcie, co stwarza ryzyko pożaru.
Prawidłowe ładowanie – wskazówki i porady
-
Używaj tylko ładowarek odpowiednich do swojego akumulatora. Ładowanie akumulatorów litowo-jonowych niewłaściwym urządzeniem może prowadzić do utraty pojemności!
-
Dlatego przy zakupie zwróć uwagę na odpowiednią ładowarkę. Oczywiście proponujemy tylko odpowiednie ładowarki do Twoich baterii. W razie wątpliwości zapytaj!
-
Znacznie bardziej niebezpieczne jest jednak, gdy nieprawidłowo naładujesz akumulator kwasowo-ołowiowy. Przy zbyt wysokich prądach ładowania akumulator może się mocno nagrzać i w akumulatorze tworzy się więcej wodoru. W skrajnym przypadku może to oznaczać wysokie ryzyko pożaru i wybuchu, nie wspominając o utracie pojemności akumulatora.
Ładowanie akumulatorów ołowiowych
Podczas rozładowywania akumulatorów ołowiowych dochodzi do ich siarczanowania. Jeśli akumulator jest mocno rozładowany i nie zostanie ponownie naładowany, prowadzi to do dalszego tworzenia się siarczanu ołowiu, który w pewnym momencie nie może już zostać rozłożony, a wydajność akumulatora trwale spada.
Z tego powodu należy jak najszybciej po użyciu ponownie naładować akumulatory. Jeśli to zrobisz, powstaje mniej siarczanu ołowiu i reakcja chemiczna może zostać odwrócona. W rezultacie akumulator będzie służył dłużej.
Twoje korzyści z greenboatsolutions
Porównują prawie 600 różnych silników elektrycznych.
Masz przegląd ponad 30 producentów.